Mājas (istabas) dzīvnieku īpašniekiem

Apritējis pirmais mēnesis, kad kaķis obligāti ir jāapzīmē ar mikroshēmu (jāčipo) un jāreģistrē* Lauksaimniecības datu centra (LDC) mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē. Jūlijā LDC ir reģistrēts 3928 kaķi, un pavisam līdz 1. augustam ir reģistrēti 33 388 kaķi.

Ja sterilizēts kaķis, vecāks par sešiem mēnešiem, ir čipots, tas drīkst brīvi uzturēties ārpus īpašnieka teritorijas.

Savukārt nesterilizēts kaķis ārpus īpašnieka teritorijas var uzturēties, ja ir ievērota viena no šādām prasībām*:

  • tam ir uzlikta atbilstoša kaklasiksna vai iemaukti, 
  • to ved pie pavadas,
  • vai arī tas atrodas pārvietošanai paredzētā somā, konteinerā vai būrī.

Tāpat arī mājas (istabas) seskiem no šā gada 1. jūlija ir jābūt apzīmētiem ar mikroshēmu un reģistrētiem** LDC datubāzē. LDC datubāzē jūlijā ir reģistrēti 35 seski, un pavisam līdz 1. augustam ir reģistrēti 323 mājas (istabas) seski.

Ir noteikti arī izņēmuma gadījumi***, kuros kaķu un arī mājas (istabas) sesku apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrācija nav obligāta. Tos var nečipot tad, ja:

  • kaķi un mājas (istabas) sesku nepavairo,
  • tos neatsavina (nepārdod, neatdod, nedāvina u.tml.),
  • tos nenodod dzīvnieku viesnīcā,
  • tie nepiedalās izstādē vai citā publiskā pasākumā,
  • tie netiek ievesti no citas valsts,
  • kaķis brīvi neuzturas ārpus sava īpašnieka vai turētāja lietošanā esošās teritorijas,
  • tas ir bezsaimnieka kaķis,
  • tas nav ievietots dzīvnieku patversmē.

Arī visiem suņiem līdz četru mēnešu vecumam ir jābūt apzīmētiem ar mikroshēmu un reģistrētiem LCD datubāzē. Bet, ja suni atsavina agrāk par četriem mēnešiem, to apzīmē ar mikroshēmu un reģistrē datubāzē pirms atsavināšanas. Suņu apzīmēšana un reģistrēšana vairs nav jaunums, tā norisinās kopš 2017. gada, un līdz šā gada 1. augustam LDC ir reģistrēti pavisam 261 627 suņi. Nesen veiktie grozījumi noteikumos*** paredz, ka no 2025. gada 1. janvāra LDC datubāzē varēs veikt atzīmi par suni, kuru netur piesietu. Tā kā dzīvniekam ir jānodrošina pēc iespējas augstākas labturības un aizsardzības prasības, aicinām suņu īpašniekus savu suni neturēt piesietu arī tad, ja tas dzimis līdz 2023. gada 31. augustam. Un vēlreiz aicinām apzīmēt savu suni ar mikroshēmu un reģistrēt LDC datubāzē.

Suņu, kaķu un mājas (istabas) sesku apzīmēšanu ar mikroshēmu, mājas (istabas) dzīvnieka pases izsniegšanu un pirmreizējo reģistrēšanu datubāzē “vienotā pakotnē” veic praktizējošs veterinārārsts. Tāpat arī no 2025. gada 1. janvāra, pirmreizēji reģistrējot suņa, kaķa un mājas (istabas) seska mazuļus, būs jānorāda to mātes mikroshēmas numurs. Bet no 2025. gada 1. janvāra LDC datubāzē būs jāreģistrē suņa, kaķa un mājas (istabas) seska pavairošana pēc katras mazuļu piedzimšanas, norādot dzimšanas datumu un mazuļu skaitu metienā. 

Arī uz dzīvnieku patversmi attiecas nosacījums par dzīvnieku apzīmēšanu un reģistrēšanu. Tikko suns, kaķis vai mājas (sesks) ir nonācis patversmē, tās darbiniekiem**** nekavējoties, bet ne vēlāk kā vienas stundas laikā pēc dzīvnieka uzņemšanas, jāpārbauda mājas (istabas) dzīvnieka identifikācijas un reģistrācijas dati LDC datubāzē un nekavējoties jāpaziņo dzīvnieka īpašniekam par mājas (istabas) dzīvnieka saņemšanas laiku un vietu. Savukārt, ja dzīvnieks nav apzīmēts ar mikroshēmu un nav reģistrēts datubāzē, praktizējošam veterinārārstam 72 stundu laikā, izvērtējot dzīvnieka vecumu un veselības stāvokli, tas jāapzīmē ar mikroshēmu, jāvakcinē pret trakumsērgu un jāreģistrē datubāzē, norādot patversmi kā dzīvnieka turētāju, un jānoformē tam mājas (istabas) dzīvnieka pase.

*Ministru kabineta 2024. gada 25. jūnija noteikumi Nr. 411 “Mājas (istabas) dzīvnieku labturības un aizsardzības noteikumi”

** Veterinārmedicīnas likuma 59. panta 19. punkts

*** Ministru kabineta 2024. gada 16. jūlija noteikumi Nr. 478 “Grozījumi Ministru kabineta 2022. gada 21. jūnija noteikumos Nr. 359 “Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība””

**** Ministru kabineta 2024. gada 25. jūnija noteikumi Nr. 412 “Noteikumi par dzīvnieku patversmēm un dzīvnieku viesnīcām”